03 اسفند 1400

در سرتاسر جهان میلیون ها نفر در کنار خود و در منزلشان از حیوانات خانگی نگهداری می کنند و حتی گاهی آن ها را همانند اعضای خانواده شان دوست می دارند. در کشور ما نیز نگهداری از حیوانات خانگی مرسوم شده و افراد زیادی به انواع این حیوانات علاقه نشان می دهند.سلایق افراد با هم متفاوت است، ممکن است برخی از آن ها به گربه علاقه داشته باشند، برخی به سگ علافه مند باشند و عده ای نیز به پرندگان یا سایر حیوانات. ما در این مقاله قصد داریم نگهداری پرنده در کنار سگ و گربه با شما صحبت کنیم و نکاتی را برای شما بیان کنیم.نگهداری پرنده ها در کنار سگ ها یا گربه ها به اصول و قوانین خاصی نیاز دارد که در ادامه مطلب این قوانین را به علاقه مندان بیان می کنیم.

نکات مهم برای نگهداری پرنده در کنار سگ و گربه

  • قفس پرنده را همیشه روی پایه ی مخصوص و یا یک میز یا یک بلندی قرار دهید، چرا که قرار دادن پرنده به روی زمین ایجاد استرس در پرنده می نماید. قفس را در کنج خانه قرار دهید به طوری که یک سمت قفس رو به دیوار باشد.
  • یک قفس با استحکام و محکم تهیه کنید و سعی کنید قفسی تهیه کنید که فاصله ی بین میله های آن کم باشد.
  • قبل از اینکه پرنده را به خانه ای که در آن سگ یا گربه نگهداری می کنید ببرید به سگ و گربه آموزش دهید تا با وجود پرنده دچار مشکل نشوید.
  • پرندگان طوطی سان منقار کجی دارند و در نوک زدن به چشم دیگر حیوانات سابقه زیادی دارند. مرغ مینا یکی از پرندگانی است که نوک تیزی دارد. پس مراقب باشید تا پرندگان شما به چشمان سگ و گربه شما نوک نزنند.

چند نکته برای نگهداری پرنده در کنار سگ و گربه

  • حیوانات خانگی خود را همیشه سیر نگه دارید تا به شکار فکر نکنند. چرا که سگ و گربه به طور غریزی عاشق شکار هستند.
  • اگر یک پرنده اهلی دارید او را روی دست خود نگه دارید و در فاصله ای مناسب از سگ و گریه نگه دارید. همیشه مراقب باشید و جانب احتیاط را نگه دارید تا سگ یا گربه به پرنده حمله نکند.
  • سگ و گربه در سن های پایین تر همزیستی بهتری با پرندگان خواهند داشت.
  • سگ و گربه در سن بلوغ خشن تر هستند و بیشتر به شکار کردن علاقه دارند، بنابراین در این سن باید احتیاط کنید.
  • سعی کنید به همه آن ها محبت کنید و با محبت بیش از اندازه به یکی حس حسادت را در دیگری ایجاد نکنید.
  • همواره این نکته را در نظر بگیرید که لوازم سگ، لوازم گربه، لباس گربه یا لباس سگ، لوازم پرندگان یا سایر چیزها مربوط به خودشان است و نباید از لوازم یک حیوان برای حیوان دیگر استفاده نمایید.

بیماری‌های مشترک بین پرنده‌ها و حیوانات خانگی

علاوه خطر حمله کردن حیوانات خانگی مانند سگ و گربه به پرندگان خطر دیگری که وجود دارد بیماری های مشترک بین آن هاست. پرندگان موجوداتی حساس و ضعیف هستند و همواره باید مراقب بهداشت آن ها باشیم. برخی از بیماری ها خیلی سریع پرندگان را از پا در می آورد. و این پرندگان ضعیف و کوچک در صورتی که در جوار حیوانات خانگی دیگر مانند گربه و سگ قرار بگیرند مکن است در اثر برخی ویروس های مجود احتمالی بمیرند.

حتی شنیده ایم که حتی یک تار موی گربه می تواند موجب مرگ پرنده ای شود. پس قبل از آنکه پرنده ای را به خانه ای بیاورید که سگ یا گربه در آن نگهداری می شود تمام نکات و جوانب را در نظر بگیرید.

چند نکته برای نگهداری پرنده در کنار سگ و گربه

سخن آخر

ما در این مقاله درباره حیوانات خانگی صحبت کردیم. چند نکته برای نگهداری پرنده در کنار سگ و گربه را برای کاربران عزیز بیان نمودیم. آموختیم که نگهداری از پرندگان در کنار سگ و گربه های خانگی نیازمند رعایت کردن اصول و قوانینی است. از جمله ی نکاتی که بیان کردیم این بود که قفس پرنده را همیشه روی پایه ی مخصوص و یا یک میز یا یک بلندی قرار دهید، چرا که قرار دادن پرنده به روی زمین ایجاد استرس در پرنده می نماید. قفس را در کنج خانه قرار دهید به طوری که یک سمت قفس رو به دیوار باشد.

همچنین دانستیم که لوازم سگ و لوازم گربه مختص خودشان است و وسایل هیچ یک از حیوانات خانگی نباید در اختیار دیگری قرار گیرد تا حس حسادت در آن ها ایجاد نشود.