03 اسفند 1400

همیشه شنیده ایم که سگ و گربه رابطه ی خوبی باهم ندارند، بسیاری از افراد در سرتاسر جهان امروزه حیوانات خانگی را نگهداری می کنند و با آن ها زندگی می کنند و دوستشان دارند. برخی از افراد گربه ها را دوست دارند، برخی دیگر به نگهداری سگ ها علاقه دارند و در این میان افرادی نیز هستند که علاقه دارند از هر دو نوع این حیوانات در خانه خود نگهداری نمایند.
اما این سوال برایشان پیش می آید که چگونه بین سگ و گربه خود رابطه خوبی برقرار کنم؟؟ ما در این مقاله درباره این موضوع صحبت کرده ایم و سعی کرده ایم بگویم چگونه بین سگ و گربه خود رابطه خوبی برقرار کنیم؟

طریقه ی آشنا کردن یک و گربه با یکدیگر

یک راه خوب این است که قبل از آوردن حیوان جدید به خانه یکی از لوازم آن حیوان را بوی آن را می دهد به خانه خود بیاورید. مثلا می توانید از اسباب بازی گربه، اسباب بازی سگ، سایر لوازم سگ و لوازم گربه که بوی آن حیوان را می دهد استفاده نمایید. با این کار حیوان قبلی نسبت به بوی حیوان جدید حس خوبی پیدا می کند و با ورود حیوان جدید به خانه راحت تر برخورد می کند.
پس از آنکه حیوان جدید توانست به خانه راه پیدا کند سعی کنید با دست خود هر دو را نوازش کنید تا از این طریق بوی آن دو حیوان را به همراه حس خوبی به هم منتقل کرده باشید.

چگونه بین سگ و گربه خود رابطه خوبی برقرار کنیم؟

پس از انجام این مقدمات ممکن است حیوان ها کمی آمادگی آشنا شدن باهم را پیدا کنند، در این زمان می توانید از راه دور یا از پشت شیشه آن ها را به هم نشان دهید، در صورتی که واکنش خوبی نشان دادند و نسبت به هم عقب نشینی یا پرخاش نداشتند می توانید کم کم آن ها را بیشتر به هم نزدیک کنید، اما در صورتی که نسبت به هم حس خوبی نشان ندادند و احساس کردید که آمادگی روبه رو شدن باهم را ندارند مراحل قبلی را دوباره تکرار کنید تا بیشتر آماده شوند.

نکاتی درباره نگهداری همزمان سگ و گربه در خانه

  • در ابتدای آشنایی دو حیوان هیچگاه آن ها را باهم تنها نگذارید.
  • اگر دو سگ نر یا دو گربه ی نر در خانه نگهداری می کنید یک گونه ی ماده به آن ها اضافه نکنید، زیرا ممکن است بر سر تصاحب گونه ی ماده باهم جنگ کنند.
  •  سعی کنید بیشتر سگ را تحت کنترل بگیرید، و حتی از یک قلاده استفاده نمایید و سپس گربه را رها کنید تا با سگ بازی کند.
  •  برای آشنا کردن دو سگ بالغ باهم حتما از قلاده استفاده کنید تا راحت تر کنترل رفتار آن ها را انجام دهید.
  • به یاد داشته باشید که حیوانات هم می توانند به هم حسودی کنند، پس این نکته را در نظر بگیرید.
  •  این نکته را بدانید که برقراری ارتباط بین حیواناتی که از یک گونه هستند خیلی راحت تر آشنا کردن دو گونه متفاوت از حیوان ها است.
  •  جای خواب، ظرف غذا و طرف آب حیوانات باید جدا از هم باشد.
  •  سگ ها در برقراری ارتباط با گربه ها بهتر عمل می کنند و این گربه ها هستند که کمی سخت با سگ ها رابطه برقرار میکنند.

یک سگ دارم و می خواهم یک گربه به خانه بیاورم

سگ شما تحت کنترل شماست و فرمان های شما را به خوبی اجرا می کنید و حالا قرار است یک گربه با او آشنا شود، سگ خود را در حالی که با قلاده کنترل می کنید به ملاقات گربه ببرید ، سگ را نزدیک کنبد تا گربه را بو کند، این کار را چند بار تکرار کنید تا کم کم سگ و گربه با هم آشنا شوند.

آیا میدانید چگونه بین سگ و گربه خود رابطه خوبی برقرار کنیم؟

یک گربه دارم و می خواهم یک سگ را به خانه بیاورم

برای اضافه کردن یک سگ به خانه شما باید به حریم گربه احترام بگذارید، وسایل گربه، ظرف غذای گربه، ظرف آب و سایر لوازم گربه فقط مختص آن است و نباید سگ به آن ها نزدیک شود.
سگ نباید وارد محوطه ی گربه شود. گربه ها به بهداشت خود اهمیت می دهند بنابراین ظرف خاک گربه (توالت گربه) را در نزدیک سگ قرار ندهید.

جمع بندی

در این مقاله درباره نحوه ی آشنا کردن سگ و گربه صحبت کردیم و آموختیم که چگونه بین سگ و گربه خود رابطه خوبی برقرار کنیم و چگونه سگ و گربه را به عنوان دو حیوان خانگی در آرامش در کنار یکدیگر قرار دهیم. روش های آشنا کردن آن ها باهم را نیز برای شما عزیزان بیان کردیم.