03 اسفند 1400

آیا حیوانات خانگی از صاحب خود کرونا می گیرند؟ بسیاری از افراد به حیوانات خانگی علاقه دارند و آن ها را در خانه خود نگهداری می کنند. در این شرایط که همه گیری ویروس کرونا مردم تمام دنیا را درگیر خود کرده است بهتر است مراقب این حیوانات بی گناه نیز باشیم.
با توجه به اینکه نوع انتقال ویروس کرونا از انسان به حیوان یا برعکس ناشناخته است بهتر است که تمامی نکات مربوط به رعایت پروتکل های بهداشی را در برخورد با حیوانات نیز رعایت کنیم.
با این اوصاف بهتر است که فردی که ناقل ویروس کرونا است از تماس با حیوانات خودداری کند، موضوع انتقال ویروس از انسان به حیوان اگرچه هنوز به اثبات نرسیده است اما این گمان را باید در نظر گرفت که حیوانات می توانند ناقل ویروس کرونا باشند.

کرونا چیست؟

ویروس کرونا (COVID-19)، ویروسی سرسخت و بزرگ است که برای اولین بار در شهر ووهان چین مشاهده شد، این ویروس به علت سنگین بودن نمی تواند در هوا معلق بماند. ویروس کرونا اگر در خارج از بدن انسان باشد خیلی نمی تواند منتقل کننده بیماری باشد ، که البته مدت زمانی که ویروس کرونا خارج لز بدن می تواند بیماری زا باشد به نوع محیط بستگی دارد.
در صورتی که محیط برای این ویروس به نسبت مناسب باشد، این ویروس می تواند تا بیش از ۸ روز فعال بماند و عامل گسترش بیشتر این ویروس باشد.

آیا حیوانات خانگی از صاحب خود کرونا می گیرند؟

آیا گربه ها هم کرونا می گیرند؟

میلیون ها نفر در این کره ی خاکی با گربه ها زندگی می کنند و با لوازم گربه ، لباس گربه نیز خوده این حیوان در تماس مستقیم هستند‌‌. بسیاری از افراد به گربه ها علاقه دارند و آن ها را همانند یکی از اعضای خانواده خود دوست دارند و نگهداری می کنند، برایشان لباس گربه و انواع لوازم گربه را فراهم می کنند.
اما سوالی که ممکن است ذهن این افراد را درگیر خود کرده باشد این است که آیا گربه ها هم کرونا می گیرند؟؟ در پاسخ به این سوال باید بگوییم بله، گربه ها هم کرونا می گیرند!
چندی پیش بچه گربه ای در بریتانیا از صاحب خود کرونا گرفت و پس از مدتی تلف شد. این بچه گربه به سختی نفس میکشید که صاحبش او را نزد دامپزشکی برده بود. نهایتا پس از انجام آزمایش مشخص شده بود که بچه گربه از صاحب خود که فردی ناقل بدون علامت بوده به ویروس کرونا مبتلا شده است.

گربه ها چگونه به کرونا مبتلا می شوند؟

اصلی ترین دلیل ابتلای انسان ها به ویروس کرونا تنفس کردن هوای آلوده به ویروس است، در حیوانات نیز به همین صورت است، در صورت تنفس در هوای آلوده به ویروس دچار ویروس کرونا می شوند.

آیا حیوانات خانگی کرونا را منتقل می کنند؟

تا کنون شواهدی ارائه نشده که بر طبق آن حیوانات خانگی نظیر گربه و سگ ویروس کرونا را به انسان منتقل کرده باشند‌.

تا چه حد امکان انتقال این ویروس از طریق حیوانات وجود دارد؟

به گفته دامپزشکان، احتمال اینکه ویروس COVID-19 باعث بیماری حیوانات شده و از حیوانی به حیوان دیگر و یا انسان منتقل شود، بسیار ضعیف است.

سگ های ماسک زده در دوران کرونا

آیا سگ ها به ویروس کرونا مبتلا می شوند؟

بر اساس اطلاعات و داده های موجود سگ ها، خرگوش ها، راسو و گربه ها احتمال آلوده شدن به ویروس کووید ۱۹ را دارند.
بسیاری از افراد در دنیا عاشق حیوانات خانگی هستند و از آنها نگهداری می کنند، تعداد زیادی از این افراد به سگ ها علاقه دارند و از آن ها در منازل خود نگهداری می کنند و حتی برایشان لباس سگ و سایر لوازم سگ نیز تهیه می کنند.

جمع بندی

در این مقاله درباره این موضوع صحبت کردیم که آیا حیوانات خانگی از صاحب خود کرونا می گیرند؟ پاسخ این سوال “بله” بود‌. درباره این موضوع صحبت کردیم که حیوانات خانگی از طریق تنفس هوای آلوده به ویروس کرونا می توانند به این ویروس آلوده شوند. همچنین طی یک مثال گفته شد که نمونه هایی از حیوانات خانگی که بر اثر ویروس کرونا تلف شده اند دیده شده. همچنین بیان کردیم که احتمال اینکه حیوانات خانگی بتوانند ویروس کرونا را به حیوانات یا انسان های دیگر منتقل کنند بسیار ضعیف است. امیدواریم که این مقاله به درد شما عزیزان خورده باشد و از مطالب آن استفاده کرده باشید.