04 مرداد 1400

اسهال از شایع ترین بیماری های سگ است که از نظر مدت زمان، شدت یا حتی دفعات ابتلا از سگ به سگی دیگر متفاوت خواهد بود. هر چند که این موضوعی نیست که هر کسی بحث درباره آن را دوست داشته باشد، اما اگر صاحب یک سگ نگهبان یا سگ خانگی هستید، احتمالا با این موضوع حداقل برای یک بار مواجه شده اید. احتمالا نمی توانید به صورت کامل از اسهال در سگ ها جلوگیری کنید، اما هر چه میزان اطلاعات شما در رابطه با این موضوع بیشتر باشد، احتمال کاهش تعداد دفعاتی که سگ شما یکی از این موارد ناخوشایند را تجربه می کند، وجود دارد.

چطور اسهال در سگ ها را متوقف کنیم 

عملکرد دستگاه گوارش سگ ها هیچ تشابهی با دستگاه گوارشی انسان ندارد، تفاوت های قابل توجه بین گوارش سگ و انسان موجب می شود تا امکان استفاده بسیاری از غذاها از جمله غذاهای فست فودی برای سگ ها غیر ممکن شود. با این وجود دستگاه گوارش سگ برای هضم بسیاری از غذاها هیچ مشکلی ندارد، اما گاهی اوقات با چیزی روبرو می شود که از پس آن بر نمی آید!

به عبارت دیگر طراحی نوع فک انسان و همینطور آنزیم های بزاقی انسان ها باعث خرد شدن لقمه ها در دهانشان می شود. در حالی که آنزیم های بزاقی سگ بیشتر با هدف از بین بردن باکتری یا عفونت ها طراحی شده، به همین دلیل است که مصرف بسیاری از غذاهایی که برای انسان خطرساز خواهد شد، برای سگ ها مشکلی را ایجاد نمی کند.

غذا در مری سگ به سرعت با تکه تکه شدن به معده وارد می شود. اسیدهای معده سگ سه برابر قدرتمندتر از اسیدهای معده انسان هستند، بنابراین در صورت مصرف غذایی کاملا سالم در بهترین شرایط مراحل هضم غذا در بدن سگ انجام می شود. در شرایط ایده آل حداکثر زمان عبور غذا از دهان و حرکت آن به سمت روده ها 10 ساعت است.

برای خرید غذای سگ می توانید به قسمت های مربوطه مراجعه نمایید.

شدت اسهال در سگ ها

از مهمترین دلایلی که باعث اسهال در سگ ها می شود، می توان به مصرف بیش از حد غذا، تغییراتی نامناسب در رژیم غذایی، وزن بالا، مشکلات انگلی و همینطور اضطراب و استرس بیش از حد اشاره کرد. اما به خاطر داشته باشید که نوع و رنگ مدفوع سگ شما می تواند چیزهای زیادی را درباره سلامت او به شما یادآور شود.

برای اطلاع از علت اسهال در سگ ها باید به نوع مدفوع سگ خود توجه کنید. سگ ها به طور معمول در هر شبانه روز حدودا 2 بار مدفوع می کنند، مدفوع سگ در شرایطی که به اسهال مبتلا شده می تواند نازک و آبکی، مخاطی یا همراه با خون باشد.

معالجه خانگی در اسهال و استفراغ حاد در سگ ها 

در پاسخ به این سوال که چگونه می توان اسهال سگ را به سرعت متوقف کرد، روش های مختلفی را باید مورد بررسی قرار داد. درمان اسهال سگ در خانه یکی از ساده ترین روش هایی است که البته برای موفقیت در آن باید اطلاعات خوبی درباره علت اسهال سگ ها و همینطور روش های برطرف کردن اسهال داشته باشید.

راهکارهای موثر برای نحوه جلوگیری از اسهال در سگ ها در خانه

دلایل متعددی وجود دارند که می توانند باعث برهم زدن تعادل دستگاه گوارشی سگ و در نهایت ابتلا سگ به اسهال شوند. هر چند که بعضی از موارد نیز چندان جدی نیستند، اما موارد دیگری نیز هستند که به تهدیدی بزرگ برای ادامه زندگی سگ ها تبدیل می شوند. اسهال در سگ ها می تواند هشداری جدی برای تشخیص بیماری هایی خطرناک از جمله سرطان در سگ ها باشد.

تغذیه دادن به سگ را برای 12 تا 24 ساعت متوقف کنید

هر چند که تغذیه ندادن به سگ ها تا 24 ساعت می تواند ظالمانه به نظر برسد، اما در واقع این موضوع باعث بهبودی هر چه بهتر اسهال می شود. فراموش نکنید که در طول این مدت جرعه جرعه به سگ تان آب بدهید.

در صورتی که تا به حال لباس و یا لوازم پوشیدنی برای سگ تان خریداری نکرده اید می توانید با مراجعه به قسمت خرید لباس سگ ، از انواع مدل ها و قیمت لباس سگ مطلع شوید.

پروبیوتیک را در برنامه غذایی سگ قرار دهید

پروبیوتیک ها یکی از موثرترین روش های جلوگیری و درمان مشکلات مهمی از جمله مشکلات گوارشی در سگ ها به عنوان میکروارگانیسم های مفید هستند. مصرف این ترکیبات باعث جذب بوتیرات و اسید لاکتیک در بدن سگ و در نتیجه تنظیم سیستم ایمنی بدن سگ ها می شود. کاهش التهابات روده سگ نیز یکی دیگر از مزایا مصرف پروبیوتیک ها است. Bifido For Fido یکی از بهترین انواع پروبیوتیک ها برای اسهال حاد سگ ها است.

ریشه گل ختمی تسکین دهنده دستگاه گوارش سگ است

در بین بسیاری از داروهای گیاهی، ریشه گل ختمی را می توان به عنوان یک گزینه عالی برای تسکین مشکلات دستگاه گوارشی سگ ها معرفی کرد. مصرف پودر ال-گلوتامین به عنوان یک اسید آمینه عالی باعث بهبود و بازسازی سلول های روده شده و امکان ترکیب آن را سایر مکمل های گیاهی نیز وجود دارد.

وقتی اسهال سگ به معنای مراجعه به دامپزشک است

زمان مراجعه به دامپزشک برای درمان اسهال سگ ها تا حد زیادی به شرایط جسمی سگ بستگی دارد. برخی از سگ ها بیش از سایر نژادهای دیگر مستعد ابتلا به اختلالات گوارشی هستند، بنابراین شما به عنوان صاحب سگ باید اطلاعات کاملی را برای مواجهه ناگهانی با این مشکلات داشته باشید.

اگر شاهد علائمی مانند کم آبی بدن، استفراغ، لثه های خشک شده، رنک پریدگی سگ، ضعف، بی حالی و تب در طی یک یا چند روز پس از ابتلا سگ به اسهال بودید و با توقف این علائم رو به رو شدید، باید برای معالجه فوری سگ به دامپزشک مراجعه کنید. بالا بودن سن سگ، کوشینگ، دیابت و حتی سرطان از جمله عوامل تشدید کننده اسهال در سگ ها به شمار می روند.

اگر سگ شما سیستم ایمنی قوی داشته باشد، در عرض 2 تا 3 روز به خوبی از شرایط بحرانی این بیماری عبور می کند، اما در صورتی که سیستم ایمنی بدن سگ با توجه به موارد یاد شده از جمله افزایش سن یا درگیری با بیماریهایی مانند سرطان ضعیف شده باشد، قطعا پس از طی شدن مدت زمان 3 روزه نیز احتمال بازگشت سلامت حیوان بسیار کم است.

توجه داشته باشید که تمام محصولات سگ را از فروشگاه پت شاپ خریداری نمایید.