11 آبان 1400

اگر شما سگی را به عنوان حیوان خانگی در منزل نگه می دارید و سگ پارس می کند ، برای فراگیری روش های جلوگیری از پارس سگ پیشنهاد می شود که این مقاله را مطالعه کنید.

دلایل پارس سگ

پارس کردن جزئی از رفتارهای هیجانی و غریزی سگ است و به نوعی زبان سگ ها حساب می شود.

سگ ها به دلایل مختلف ممکن است که پارس کنند و برای اینکه بتوانید از پارس کردن کردن سگ جلوگیری کنید باید در گام اول دلیل آن را متوجه شوید.

اگر سگ شما پارس می کند ممکن است دلایلی مانند جلب توجه ، بازی و سرگرمی، هشدار دادن درباره خطر، داشتن درد یا بیماری، ترس و… داشته باشد.

اگر شما سگ را برای پیاده روی به پارک ببرید و سگ شما سگ های دیگر را مشاهده می کند و مشکلات زیادی به پیش می آید و مداوم سگ ها در حال پارس کردن هستند.

پارس کردن سگ ها یک امر طبیعی است و هیچ گونه حالت هجومی ندارد، اما پارس کردن سگ باید کنترل شده باشد.

چگونه جلوی پارس سگ را بگیریم؟

1- دوری از سگ های دیگر در هنگام پیاده روی

در مواقع پیاده روی از سگ های دیگر فاصله بگیرید. برای پیاده روی بهتر است که شما برای جلوگیری از پارس کردن با قلاده سگ ، قلاده سفت را به دور گردن سگ ببندید تا مشکلی به وجود نیاید.

شما باید در پیاده روی در نزدیکی سگ های دیگر بایستید، اما فاصله باید به گونه ای باشد که سگ ها اندازه ای از یکدیگر دور باشند که دیگر بهم پارس نکنند.

معمولا در پارک ها گوشه های پارک مکان مناسبی است.

2-تشویقی دادن به سگ

در زمان هایی که سگ از کنار سگ های دیگر عبور می کند ولی هیچ واکنش منفی نشان نمی دهد، در این مواقع شما باید به سگ خود تشویقی دهید.

در تشویقی دادن به سگ باید به این نکته توجه داشته باشید که شما باید تشویقی را تکه تکه کنید و به طور کامل به سگ ندهید.

این تشویقی دادن ها به سگ به گونه ای به دو هدف انجام می شود. یک برای اینکه حواس سگ را از سایر سگ ها پرت کنیم و هم برای اینکه پارس نکند.

3-تکرار کردن یک صدای خاص

شما باید قبل از دادن تشویقی به سگ، صدای خاصی را تکرار کنید. شما می توانید این کلمات یا عبارات در هنگامی که سگی نزدیک سگ شما شد به کار ببرید تا حواس سگ شما پرت شود.

این تکنیک بسیار مهم است که شما و اعضای خانواده هر موقع که سگ پارس می کند، از این لغت در روز استفاده مکرری داشته باشند.

سگ با این کار متوجه می شود که دیگر نباید پارس کند.

4- نزدیک و نزدیک کردن سگ به سایر سگ ها

در قدم آخر شما در هر پیاده روی که دارید، محل های نزدیک به سایر سگ ها را امتحان می کنید تا متوجه شوید آیا می توانید از پارس کردن سگ جلوگیری کنید.

هر بار که سگ شما پارس نکرد، می توانید تشویقی را برای سگ در نظر بگیرید.

تمرین های روزانه برای متوقف کردن پارس کردن سگ بسیار مهم و کلیدی می باشد.

 نکات آموزش پارس نکردن به سگ

  • همواره از دادن انواع تشویقی ها در هنگام آموزش پارس نکردن، پرهیز نکنید و این کار را به تکرار انجام دهید.
  • در هنگام آموزش از داد زدن پرهیز کنید، چون سگ فکر می کند که شما هم در حال پارس کردن هستید و به حرف های شما دقت نمی کند.
  • برای جلوگیری از پارس کردن  سگ می توانید موانعی روبروی فضای سگ قرار دهید، تا سگ نتواند فضای مقابل را مشاهده کند و خطرات یا حیوانات را ببیند و پارس کند.
  • شما در آموزش می توانید به سگ خود بفهمانید که در  هنگام دیدن حیوانات دیگر یا مشاهده انواع چیزها، عادت های دیگری را جایگزین پارس کند.
  • در پیاده روی جلوگیری از پارس کردن با قلاده سگ بهترین روش برای مانع شدن از پارس کردن سگ است.

جهت تهیه کردن قلاده سگ با کیفیت میتوانید از فروشگاه اینترنتی پت شاپ مانا ارغوان که دارای کیفیت بالا و استفاده از چرم های خاص و مقاوم است تهیه بفرمایید .