28 دی 1400

در این مقاله قصد داریم سگ نژاد پودل را با اطلاعات کامل و جامع به شما معرفی کنیم و تمام ویژگی ها و خصوصیات نژاد سگ پودل از سگ ها را به شما توضیح دهیم. امیدواریم که تا انتهای این مقاله ما را همراهی فرمایید و اطلاعات مفیدی را دریافت نمایید.

تاریخچه نژاد سگ پودل

سگ ها با نژاد پودل ، بر اساس نظر کارشناسان و تاریخ شناسان دارای ریشه آلمانی هستند اما در کشور فرانسه این سگ ها پرورش و رشد یافتند.

هر چند سگ پودل ، به عنوان سگ ملی فرانسه شناخته می شود و فرانسوی ها نیز علاقه بسیار زیادی به این نژاد از سگ ها دارند، اما در اصل هیچ نژادی به عنوان سگ پودل فرانسوی وجود خارجی ندارد. در فرانسه پودل ها به عنوان کنیچ (Caniche) یا سگ اردکی نامیده و شناخته می شوند.

نژاد پودل یکی از قدیمی ترین و با اصالت ترین سگ ها می باشند که برای گرفتن شکار و طعمه در آب پرورش داده شده اند.

علیرغم ارتباط پودل با فرانسه، ریشه و اصالت پودل ها به عنوان یک شکارچی اردک از کشور آلمان سرچشمه می گیرد که در آن کلمه پودلین به معنای پاشیدن آب به اطراف است.

می توان گفت که سگ ها با نژاد پودل، رشد و گسترش خود را به عنوان سگ بازیابی کننده در آب (پیدا کردن و آوردن شکار از داخل آب) از حدود 400 سال پیش آغاز کرده اند.

سگ های پودل به دلیل داشتن خصوصیاتی مانند پوشش موج دار و فرفری به عنوان محافظ در برابر عناصر، دارای توانایی بالا در شنا و … می باشند.

اطلاعات بیشتر درباره این نژاد سگ پودل

پودل ها همان طور که گفته شد از زمان های بسیار قدیم وجود داشته اند و همواره در حال تکامل بوده اند. از پودل ها به عنوان یک سگ شکاری برای کمک به شکار پرنده ها از دریاچه ها و رودخانه ها کمک می گرفتند.

اینکه سگ های پودل از کدام کشور یا منطقه شروع به گسترش یا تکامل کرده اند، مشخص نیست اما باورها بر این موضوع می باشد که این سگ ها بعد از گذشت سال ها توانستند خود را به کشورهای اروپایی برسانند.

پودل ها دارای تاریخچه اشرافی هستند و در زمان های گذشته توسط خانواده های سلطنتی و پادشاهان نگهداری می شده اند. طی سال ها این سگ ها نیز مانند سایر نژاد ها به مردم عادی نیز واگذار می شوند.

سایز سگ پودل

به طور کلی سگ های پول دارای 3 نوع هستند: پودل عروسکی، پودل مینیاتوری و پودل استاندارد. البته نژاد تمام این سگ ها یکی است و تنها تفاوت این سگ ها در اندازه و وزنشان می باشد.

استفاده از قلاده برای این نوع نژاد ها بایستی دارای سایز بندی باشد . جهت خرید قلاده سگ نژاد پودل میتوانید از این بخش وارد شده و مشخصات این قلاده را دیده و اقدام به خرید کنید .

پود های عروسکی دارای حدود 25 سانتی متر قد می باشند و از وزن 2 تا 4 کیلوگرم متغییر می باشند. پول مینیاتوری نیز دارای 30 تا 38 سانتی متر قد و حدود 6 تا 8 کیلوگرم وزن می باشند.

سگ پودل استاندارد هم معمولا دارای 38 سانتی متر قد می باشد. وزن پودل استاندارد نر 20 تا 31 کیلو گرم متغیر است  و وزن پودل استاندارد ماده هم بین 20 تا 27 کیلوگرم می باشد.

خصوصیات و ویژگی های شخصیتی نژادهای سگ پودل

اگر بخواهیم خصوصیات و ویژگی های شخصیتی پودل ها را در خلاصه ترین حالت ممکن تعریف کنیم باید گفت: باهوش، دوست داشتنی، وفادار و البته کمی مرموز و موزی. از سگ پودل به عنوان یک سگ با وقار یاد می شود.

شما می توانید این وقار را در تمام حرکات و فعالیت های این نژاد مشاهده کنید.

پودل ها علاوه بر ظاهر موقر و مرموزی که دارند، کمی لوس و از زیر کار در رو هستند و علاقمند به گذراندن زمان و بازی کردن می باشد.

یک سگ پودل که آموزش های مناسبی را دریافت کند، بسیار آرام و بدون حاشیه می باشند.

البته برخی بر این باورند که سگ های پودل عروسکی و مینیاتوری نسبت به سگ های پودل استاندارد، حساس تر و عصبانی تر هستند اما برخی این باور غلط را رد می کنند.

یکی از مهم ترین خصوصیات سگ های پودل هوش سرشاری که دارند می باشد. این سگ ها به گفته برخی، دارای هوش برابر با انسان  ها می باشد.

البته داشتن هوش زیاد سگ های پودل کار شما را سخت تر می کند. حافظه سگ های پودل بسیار قوی است.

سلامتی و مراقبت از پودل ها

سگ های پودل نیز مانند تمام نژاد سگ ها در معرض بیماری های مختلف قرار دارند.

شناخت بیماری ها در انتخاب آگاهانه توله و حفظ سلامتی سگ شما در سنین بالاتر اهمیت بسیار زیادی دارد.

اگر قصد خرید سگ پودل را دارید در ابتدا باید به سراغ یک پرورش دهنده معتبر و حرفه ای بروید و گواهی سلامت توله و سوابق پزشکی را به فرد بسپارید تا بررسی کند.

از مهم ترین و فراگیرترین بیماری ها که تمام سگ ها در معرض آن هستند می توان به:

  • پیچ‌خوردگی و انبساط شکمی (Gastric Dilatation-Volvulus)
  • بد کاری غدد فوق کلیوی (Hyperadrenocorticism)
  • بیماری صرع (Epilepsy)
  • بیماری (Legg-Perthes Disease)
  • بیماری تورم غدد چربی (Sebaceous Adenitis)

اشاره کرد.

مراقبت از سگ های پودل حتی در ساختمان ها و آپارتمان ها نیز میسر است. البته زمانی سگ های پودل همراه بهتری برای شما خواهد بود که برنامه منظمی برای تمرین، ورزش کردن و فعالیت برای سگ تدارک دیده باشید.

سگ های پودل زندگی در کنار خانواده و خانه را دوست دارند و ترجیح می دهند، به خصوص اگر سگ شما پودل عروسکی یا مینیاتوری باشد.

یکی از روش های بسیار کاربردی برای پیشگیری از بیماری های پوستی سگ پودل پوشین لباس است . لباس سگ در تنوع های مختلف با کیفیت بالا در مانا ارغوان موجود است .

تغذیه سگ های پودل

سگ های پودل استاندارد نیازمند به 1.5 تا 3 فنجان غذای خشک با کیفیت بالا هستند.

پودل مینیاتوری هم به سه چهارم تا 1 فنجان و پودل عروسکی هم به یک چهارم تا نصف فنجان غذا در روز نیاز دارند. بهتر است غذای سگ خود را در 2 وعده در اختیارش قرار دهید.

البته نکته قابل توجه در تغذیه سگ ها این است که شما باید با توجه به اندازه، قد، سن، بدن، سوخت و ساز و میزان فعالیت سگ خود مقدار غذا را تعیین کنید.

سگ هایی مانند پودل به انرژی و تغذیه بیشتری نسبت به سگ های بولداگ که تنبل و بدون فعالیت هستند، نیاز دارند.

البته کیفیت مواد غذایی که برای سگ خود خریداری می کنید نیز بسیار مهم و اساسی است.

سخن پایانی

همان طور که گفته شد سگ های پودل دارای هوش سرشاری هستند و شما می توانید با آموزش های منظم و دقیق مسائل، دیگر نگرانی از بابت بروز رفتارهای نادرست از سگ خود نداشته باشید.

اگر به دنبال خرید سگی می باشید که دارای سر و صدا نباشد و از خود صداهای زیادی تولید نکند، خرید سگ های پودل بهترین گزینه است.

این سگ ها دارای 3 نوع پودل عروسکی، مینیاتوری و استاندارد هستند که البته نژاد این سگ ها یکی است اما وزن و قد و سایز آنها متفاوت است.