29 دی 1400

سگ پاگ به هیچ عنوان یک سگ شکاری یا نگهبان نمی باشد و گزینه خوبی برای استفاده در این کارها نیست، اما سگ پاگ یکی از بهترین گزینه ها برای همراهی شما است.

شخصیت نژاد سگ پاگ

سگ های پاگ دارای خصوصیات اخلاقی می باشند و به گونه ای تربیت شده اند که بهترین همراه برای شما باشند و قطعا این سگ ها می توانند شما را همراهی کنند. استفاده از قلاده برای سگ خود نیز در اماکن عمومی نیز توصیه میشود.

سگ پاگ همواره به دنبال محبت دیدن از طرف صاحب خود می باشد و در صورت عدم محبت صاحب سگ، این سگ ها منزوی و افسرده می شوند. پاگ ها دارای شخصیت بازیگوشی هستد و دوست دارند در هنگام فیلم دیدن در آغوش شما بدون حرکت بنشینند.

تاریخچه نژاد پاگ

پاگ ها دارای اصالت جغرافیای چین هستند و طبق آمار گذشته این نژاد به زمان سلسله هان بر می گردد. برخی از تاریخ شناسان بر این باورند که پاگ ها از نسل ماستیف تبتی هستند.

نژاد پاگ در زمان امپراتوری های چینی بسیار مورد احترام و ارزش بود و امپراتوران چینی که زندگی مجللی داشته اند، پاگ ها را مورد احترام قرار می دادند گاهی حتی سربازهای را برای محافظت از این سگ ها در نظر قرار می دادند.

سگ های کوتاه بینی دارای 3 نوع می باشند که به اعتقاد و باور بسیاری از افراد، توسط مرد چین تولید نژاد شده اند که عبارتند از: سگ شیری (Lion dog) ،پکینگز (Pekingese) و لوژه (Lo-sze)  که در واقع نام قدیمی سگ پاگ می باشد.

برخی بر این باورند که سگ های فوی چینی، نشان دهنده پاگ های باستانی می باشند. امروزه شواهدی باستانی زیادی از سگ‌های شبیه به پاگ در منطقه تبت و ژاپن پیدا شده است.

در اوایل دهه 1600 میلادی، کشور چین تجارت خود را با کشورهای اروپایی آغاز کرد. مستندات و اسناد تاریخی نشان می دهد که برای اولین بار تاجران آلمانی سگ های با نژاد پاگ را به اروپا برده اند.

آلمانی ها این نژاد را با نام موپشوند (Mopshond) میشناسند و از این اسم امروزه نیز استفاده می شود.

پاگ ها در قاره اروپا در زمان کوتاه به سگ خانگی محبوب تبدیل شدند و حتی نقش مهمی در زندگی بسیاری از خانواده های اروپایی ایفا کرد.

در سال 1572 در هلند، سگ پاگ شاهزاده ویلیام (William) را از نزدیکی قوم اسپانیارد (Spaniards) مطلع کرد و با نجات جان او، به سگ رسمی خاندان اورنج (House of Orange) تبدیل شد.

زمانی که ویلیام (که بعدها او را ویلیام سوم نامیدند) به همراه همسر خود ماری دوم (Mary II) در سال 1688 وارد انگلستان شد تا حکومت را از جیمز دوم (James II) بگیرد، سگ‌های پاگ را هم همراه خود به آن‌جا برد.

سگ های پاگ در کشور انگلستان برای اولین بار در سال 1861 به نمایش گذاشته شد. در همین زمان کشور چین به دنبال تولید مثل پاگ های سلطنتی بود.

مراقبت و سلامتی نژاد سگ پاگ

سگ های پاگ دارای سطح وضعیت سلامت مناسبی هستند اما مانند تمام نژاد های سگ دیگر در معرض بیماری قرار دارند.

بنابراین شناخت تمام بیماری ها می تواند شما را در مراقبت و نگهداری از این سگ ها راهنمایی و کمک کند.

از مهم ترین بیماری هایی که سگ های پاگ به آن ها دچار می شوند می توان به:

 • ورم مغز سگ پاگ (Pug Dog Encephalitis)
 • بیماری صرع (Epilepsy)
 • تباهی اعصاب (Nerve Degeneration)
 • زخم قرنیه (Corneal Ulcers)
 • خشکی چشم (Dry Eye)
 • مشکلات چشم (Eye Problems)
 • آلرژی‌ها (Allergies)
 • بیماری گری (Demodectic Mange)
 • ناهنجاری ستون فقرات (Hemi-vertrbrae)
 • ناهنجاری باسن (Hip Dysplasia)
 • حساسیت به واکسن (Vaccination Sensitivity)

اشاره کرد که از بیماری هایی می باشند که سگ پاگ به آن دچار می شود. جهت جلوگیری از بیماری های پوستی پوشیدن لباس برای سگ گزینه ی مناسبی میباشد .

خصوصیات ظاهری (سایز و اندازه نژاد پاگ)

وزن سگ پاگ می تواند از 14 تا 18 کیلو گرم متغیر باشد. قد سگ پاگ نیز 10 تا 14 سانتی متر تا شانه ها می باشد.

پاگ ها سگ هایی با جثه کوچک و عضلانی هستند اما این سگ ها با داشتن جثه کوچک دارای قدرت بسیار زیاد و زیرکی خاصی هستند.

طول عمر پاگ ها بین 12 تا 15 سال است اما در صورتی که بتوانید به درستی از این سگ ها مراقبت کنید، طول عمر پاگ ها افزایش می یابد.

نژاد پاگ دارای رنگ های متفاوتی می باشند اما بیشتر این سگ های این نژاد دارای رنگ سفید- قهوه ای-نقره ای-نخودی و سیاه می باشند.

گوش های پاگ ها مخملی می باشند و به شکل گلبرگ رز می باشند. یکی از مهم ترین خصوصیات ظاهری نژاد پاک داشتن خال بر روی گونه می باشد.

تغذیه نژاد پاگ

قطعا تغذیه برای هر نوع سگی بسیار مهم و اساسی است.

مصرف روزانه نیم الی یک فنجان غذای خشک که دارای کیفیت بالایی باشد برای نژاد پاگ کافی است. این میزان غذا را می توانید در دو وعده به سگ خود بدهید.

البته نکته مهم در تغذیه سگ، جثه، اندازه، وزن، سوخت و ساز و میزان فعالیت سگ می باشد که با توجه به این نکات شما می توانید میزان غذای مورد نیاز سگ خود را تعیین و محاسبه کنید.

هرچه کیفیت غذای تهیه شده توسط شما بالا باشد، مواد غذایی بهتری نیز به بدن سگ شما خواهد رسید. جهت مشاهده انواع غذای سگ کلیک کنید .

پاگ ها بسیار به خورد غذا علاقمند هستند. البته این مورد در کنار جثه کوچکی که دارند می تواند باعث چاقی یا مشکلات این چنینی برای پاگ ها شود.

بنابراین باید در میزان تغذیه پاگ ها کاملا جدی باشید و دقت کامل را داشته باشید و میزان غذای مصرفی سگ خود را کنترل و مدیریت کنید.