04 اردیبهشت 1401

اگر شما هم یکی از افرادی هستید که از سگ ها نگه داری می کنید و با آن ها انس گرفته اید احتمالا این سوال برایتان پیش آمده که “بهترین غذا برای درشت شدن سگ کدام است؟” در شرایط عادی بسیاری از نژاد سگ ها رشد طبیعی خود را طی می کنند و برای افزایش وزن به برنامه ای خاص نساز ندارند، اما با این وجود ممکن است در برخی از موارد سگ دچار ضعف بدنی شود، در این هنگام می توانید با استفاده از یک تغییر در برنامه ی غذایی سگ به وضعیت جسمانی او رسیدگی کنید. پس ما را تا انتهای مقاله همراهی کنید تا اطلاعات مفیدی را در این زمینه در اختیار شما عزیزان قرار دهیم.

بهترین غذا برای درشت شدن سگ

چگونه سگ را با رژیم غذایی درشت کنیم؟

اینکه چه زمانی باید رژیم غذایی سگ را برای افزایش وزن تغییر دهیم مستلزم وجود نشانه هایی در سگ است. اسن نشانه ها عبارتند از:

 • لاغر شدن سگ تا اندازه ای که استخوان ها، دنده ها یا شانه های سگ از روی پوست لمس شود و یا قابل مشاهده باشد.
 • در صورتی میزان جنب و جوش و سطح انرژی سگ افت کند.
 • مشاهده آثار افسردگی در سگ
 • کدر و تیره شدن پوست سگ
 • تغییر نوع غذا خوردن سگ، به عنوان مثال با اشتها و علاقه غذا نخوردن سگ

بعد از آنکه آگاه شدید که سگ شما به رژیم افزایش وزن نیاز دارد دو راه برای افزایش وزن سگ دارید، راه اول استفاده از محصولات غذایی اصلاح شده و مکمل های ویژه و راه دوم استفاده از غذاهای خانگی ویژه برای افزایش وزن سگ می باشد.

چگونه سگ را با رژیم غذایی درشت کنیم؟

بهترین غذا برای درشت شدن توله سگ

یکی از روش های خوب برای افزایش وزن سگ پختن غذای سگ به صورت سنتی است، در زبان لاتین به این کار Satin Ball می گویند. برای پختن غذای سگ به صورت سنتی باید دستور تهیه غذا را بدانیم. بنابراین ابتدا باید بدانیم مواد اولیه برای پختن این غذا چیست. مواد اولیه به صورت زیر می باشد:

 • گوشت چرخ کرده به مقدار 2 کیلوگرم با 15 درصد چربی.
 • زرده تخم مرغ 2 عدد.
 • ماهی ساردین دارای استخوان های کوچک یک عدد که له و خشک شده باشد.
 • ملاس به مقدار یک چهارک فنجان.
 • جو دو سر 280 گرم.

ملاس نوعی شیره ی غلیظ و تیره رنگ و چسبناک است که بسیار مقوی است. ملاس میزان بالایی انرژی دارد و سرشار از مواد قندی است. ملاس از فراورده های نیشکر و چغندر قند است که در طی پروسه ی تولید نیشکر حاصل می شود.

طریقه ی پخت غذای برای سگ

مواد اولیه ی ذکر شده را در یک ظرف بزرگ با هم مخلوط می کنیم. اگر مخلوط به حد کافی غلیظ نشد به آن زرده تخم مرغ و جو اضافه کنید. این کار را تا جایی ادامه دهید تا غلظت مخلوط طوری باشد که گرانروی آن معقول شود.

پس از آماده شدن مخلوط با مخلوطی که به دست آمده گلوله هایی درست کنید و این گلوله ها را داخل فریزر قرار دهید، سپس از این گلوله ها برای تغذیه سگ خود استفاده کنید. تعداد دو گلوله برای یک روز مناسب است.

برخی دیگر از غذاهای طبیعی برای درشت شدن سگ

 1. تخم مرغ آب پز: تخم مرغ ها را در زمان طولانی آبپز کنید تا سفت شوند. این غذا برای رشد سگ ها خاصیت زیادی دارند.
 2. مخلوط تخم مرغ آب پز: تخم مرغ هایی آب پز شده را له کنید، آنقدری نجوشانید تا خیلی سفت شوند، تخم مرغ ها را با کره ذوب شده مخلوط کنید و خوب هم بزنید. این غذا را به صورت خمیری می توانید به سگ خود بدهید و یا در فریزر قرار دهید و در زمان های بعدی به سگ خود بدهید.
 3. سس کره بادام زمینی: به وسیله ی یک دستگاه خردکن یا غذاساز بادام را خرد کنید و از آن کره ی بادام بادام زمینی استخراج کنید.
 4. استفاده از غذای کودک: برای درشت شدن سگ می توانید از غذاهای کودک که حاوی مقدار زیادی پروتئین و پوره گوشت هستند استفاده کنید.
 5. ترکیب ماکارونی ، گوشت کبابی و پنیر پیتزا: ترکیب این چند ماده ی غذایی یک غذای مقوی و لذیذ برای سگ شما خواهد بود.

برخی دیگر از غذاهای طبیعی برای درشت شدن سگ

جمع بندی

در این مقاله درباره بهترین غذا برای درشت شدن سگ صحبت کردیم و چند نمونه از غذاها را که برای درشت شدن سگ مناسب هستند بیان کردیم. برخی از این غذا ها شامل مخلوط تخم مرغ آب پز، غذای کودک، مخلوط ماکارونی و گوشت کبابی و … می باشند.