25 فروردین 1401

بهترین دارو‌های برای سگ و گربه چه  دارو های است؟ گام اول برای پیشگیری از انواع بیماری ها از جمله بیماری های عفونی در سگ و گربه و دیگر حیوانات، تقویت سیستم ایمنی بدن آن هاست. اگر این حیوانات دوست داشتنی سیستم ایمنی قوی داشته باشند خیلی کمتر دچار انواع بیماری می شوند. برخی از مواقع سگ یا گربه خانگی نیازمند دارو می شوند، ما در این مقاله قصد داریم بهترین داروهای سگ و گربه را برای شما معرفی کنیم. پس همراه ما باشید و ما را تا انتهای مطلب تنها نگذارید.

بهترین داروهای برای سگ و گربه

انواع داروهای رایج برای سگ ها

در این قسمت لیستی از داروهای رایج که برای سگ ها تجویز می شود را برای شما عزیزان معرفی خواهیم کرد.

آنتی بیوتیک ها

آنتی بیوتیک ها داروهایی هستند که از بین برنده ی میکروب ها هستند، این داروها برای درمان عفونت های گوناگون مورد استفاده قرار می گیرند. آنتی بیوتیک ها در از بین بردن ویروس ها نقشی ندارند اما گاهی اوقات برای درمان عفونت های عفونت های باکتریایی ثانویه ممکن است تجویز شوند.

برخی از نمون های آنتی بیوتیک هایی که برای سگ ها تجویز می شوند، شامل پنی سیلین، تری متوپریم سولفا، سفالکسین و انروفلوکساسین است.

ضد التهاب های غیر استروئیدی

برای کاهش عوارض تورم، درد و لنگیدن در سگ ها از این دارو استفاده می شود، برای نمونه داروی کارپروفم.

مسکن های شبه افیونی

این دارو ها معمولا از مورفین ساخته می شوند و مسکن های قوی هستند، به عنوان نمونه می توان بوتورفانول یا فنتانیل را نام برد. این دارو به علت ویژگی اعتیاد آوری به صورت کنترل شده باید مصرف شود.

استروئیدها

داروهای استروئیدی برای سگ ها کاربرد های مختلفی دارند، از این دارو ها می توان به عنوان یک داروی ضد التهاب قوی برای کاهش واکنش های آلرژیکی در سگ ها استفاده نمود.

داروهای ضد انگل

برخی از داروهای ضد انگل موجود برای سگ ها تجویز می شوند که برای از بین بردن انگل های داخلی و خارجی مثل کرم قلب، کک یا آکنه مورد استفاده قرار می گیرند.

داروهای آرام بخش

گاهی اوقات حیوان شما دچار اضطراب و پریشانی می شود، استفاده از داروهای آرام بخش برای آرام کردن حیوانات خانگی کاربرد دارد. از نمونه های این دارو ها می توان دیازپام یا آسپرومازین را نام برد.

هورمون ها برای سگ

برخی داروهای هورمونی که برای سگ ها تجویز می شود مانند متیمازول یا لووتیروکسین می باشد که برای تنظیم سطح هورمون های آن ها مورد استفاده قرار می گیرد.

شیمی درمانی

از داروهای شیمی درمانی نیز برای درمان سرطان و تومور در این حیوانات استفاده می شود، مانند پلاتین، وینکریستین و …

تداخلات دارویی در سگ ها

قبل از دادن دارو به حیوان خانگی خود با دامپزشک مشورت کنید، چرا که برخی از دارو ها را نمی توانید همزمان به آن ها بدهید. از جمله داروهایی که بدون نسخه هستند و یا مکمل ها.

بهترین داروهای برای سگ

عوارض جانبی مصرف داروها در سگ ها

به طور کلی وقتی ی دارو برای حیوان خانگی شما تجویز می شود باید مزایای زیادی در مقایسه با خطرات احتمالی مصرف آن ها داشته باشد، همچنین می توانید برخی از اقدامات را برای کاهش عوارض داروها انجام دهید.

قبل از اینکه به حیوان خانگی خود دارو ها را بدهید حتما با یک دامپزشک حیوان خانگی مشورت نمایید تا مشکلی برای حیوان شما پیش نیاید.

بهترین داروهای برای سگ و گربه در یک دوره طولانی مدت

اگر قرار است یک دارو را به صورت بلند مدت به حیوان خانگی خود بدهید حتما حیوان خانگی را به صورت دوره ای برای انجام آزمایش و کنترل سلامتی او نزد دامپزشک ببرید تا مشکلی برای حیوان به وجود نیاید. برخی آزمایش ها شامل آزمایش خون و ادرار است که توسط دامپزشک مشخص می شوند. در برخی داروها از جمله انسولین این نکته بسیار اهمیت دارد.

دارو های انسانی برای سگ ها و گربه ها

به این علت که داروهای حیوانات خانگی ممکن است به داروهای انسان ها شبیه باشد آن ها را به صورت جداگانه و در جایی مخصوص نگه داری نمایید تا بعد ها به صورت اشتباهی با داروهای خودتان جابجا نشوند.

به هیچ عنوان از داروهایی که برای سگ استفاده می کنید برای گربه ها استفاده نکنید چرا که این دارو ها ممکن است برای سگ ها بی خطر باشند اما برای گربه ها خطرناک باشند.

بهترین داروهای برای گربه

جمع بندی

در این مقاله به این موضوع پرداختیم که بهترین داروهایسگ و گربه کدام است، برخی از انواع داروهایی که برای حیوانات خانگی تجویز می شوند را به شما عزیزان معرفی نمودیم و نکاتی را بیان کردیم تا در هنگام تجویز این دارو ها رعایت نمایید تا سلامت حیوان خانگی شما به خطر نیفتد.