24 تیر 1400

آیا شما نیز سگ خانگی دارید و نگران بروز بیماری واگیر دار سگ یا بیماری غیر واگیر دار سگ هستید؟ امروزه با توجه به اینکه بسیاری از افراد سگ خانگی دارند، اطلاع از بیماری های این حیوانات اهمیت زیادی دارد. زیرا در صورت عدم اطلاع از بیماری های سگ، ممکن است افراد دچار مشکلاتی جبران ناپذیر شوند.

در این رابطه باید بدانید برخی از بیماری های این حیوانات واگیر دار نیست اما بعضی دیگر واگیر دارند. چنان که اگر در انتخاب غذا و بهداشت آن ها دقت کافی نداشته باشید، دچار بیماری واگیر دار می شوید. به همین دلیل ما برای حفظ سلامت شما در ادامه به ذکر انواع بیماری های سگ ها می پردازیم. بنابراین با ما همراه باشید که بتوانید زندگی مسالمت آمیزی با این حیوانات داشته باشید.

بیماری واگیر دار سگ

بیماری های واگیر دار سگ ها نسبت به بیماری غیر واگیر دار سگ خطرناک تر هستند. زیرا علاوه بر سگ بیمار، افراد اطراف آن و حتی حیوانات دیگر نیز تحت خطر واقع می شوند. پس ما ابتدا به ذکر این بیماری ها می پردازیم که ضمن آشنایی با آن ها مراقبت بیشتری انجام دهید.

در این رابطه باید بدانید جیاردیا،  MRSA، سالمونلا، سارکوپتیک و لپتوسپیروز از جمله بیماری های واگیر دار سگ هستند. همچنین کرم های حلقوی، کرم های گرد، کرم های خزنده و قلاب دار دسته دیگری از این بیماری ها هستند.

توجه داشته باشید که هر یک از انواع بیماری واگیر دار سگ علائم به خصوصی در انسان و سگ دارند. بنابراین اگر حیوان خانگی شما سگ است، در صورت احساس هر گونه علائم بیماری به پزشک مراجعه کنید. زیرا تشخیص نوع بیماری های سگ تنها از عهده پزشکان متخصص در این زمینه بر می آید.

بیماری غیر واگیر دار سگ

حال که با بیماری واگیر دار سگ آشنا شدید، باید بدانید این حیوانات پرطرفدار بیماری غیر واگیر دار نیز دارند. شاید از ابتلا به این بیماری ها در امان باشید اما آشنایی با آن ها برای سلامتی سگ اهمیت دارد. جالب است بدانید بیماری های غیر واگیر دار سگ به علل مختلف و با علائم گوناگونی ظاهر می شوند. 

به همین دلیل ما در این قسمت به ذکر و بررسی علائم انواع بیماری غیر واگیر دار سگ می پردازیم:

  • هاری که علائمی همچون درد فراوان، مور مور شدن بدن، سوزش در جای زخم و تب شدید دارد؛
  • دیستمپر سگ که تب شدید، قرمزی چشم، سرفه منظم، تخلیه آب از چشم و بینی و غیره علائم آن هستند؛
  • سرفه کنل بیماری دیگری است که با تب، کاهش اشتها، سرفه شدید، عطسه مکرر و غیره ظاهر می شود؛
  •  دیابت سگ که علائمی همچون ادرار زیاد، کاهش وزن ناگهانی، عطش شدید، نابینایی و آب مروارید و غیره دارد؛
  • سرطان سگ یکی دیگر از انواع بیماری غیر واگیر دار سگ است که به راحتی قابل تشخیص نیست. وجود یک برجستگی یا توده در قسمتی از بدن سگ، ممکن است علائم این بیماری باشد.

توجه داشته باشید که در تشخیص بیماری واگیر دار سگ یا غیر واگیر دار به دنبال علائم نباشید. زیرا گاهی اوقات همچون بیماری کشنده هاری ممکن است پیش از بروز علائم با خطرات جدی مواجه شوید.

رایج ترین بیماری سگ

رایج ترین بیماری سگ

از بیماری واگیر دار و غیر واگیر دار سگ که بگذریم، برخی بیماری ها در سگ ها رایج هستند. به طوری که در طول مدت نگهداری از سگ خانگی خود ممکن است با این بیماری ها مواجه شوید. این بیماری های رایج در سگ ها که باید با آن ها آشنا شوید، عبارتند از:

  • ویروس سگی که با علائمی همچون استفراغ، اسهال و کم آبی بدن ظاهر می شود؛
  • هپاتیت سگ که علائمی مانند استفراغ، سرفه، درد شکم، حرارت بالا، کاهش اشتها و کم رنگی لثه را دارد؛
  • آنفلوانزا و پارا آنفلوانزا سگ که هر کدام دارای علائم و نشانه های به خصوصی هستند؛
  • اسهال، عفونت گوش، پاروویروس، آرتروز، آب مروارید، استخوان شکسته و چاقی از دیگر بیماری های رایج سگ ها هستند.

آیا سگ موجب انتقال بیماری به انسان می شود؟

اگر از آن دسته افرادی باشید که از سگ ها نگهداری می کنند، قطعا انتقال بیماری دغدغه شما است. در این رابطه همانطور که پیش تر گفته شد، باید بدانید سگ ها بیماری های واگیر دار دارند. به همین دلیل ممکن است بیماری واگیر دار سگ به انسان منتقل شود.

به طوری که مهم ترین و کشنده ترین بیماری سگ که به انسان منتقل می شود، هاری است. البته دیگر بیماری های واگیر دار سگ ها نیز امکان انتقال به انسان را دارند. به همین دلیل برای پیشگیری از این امر باید به بهداشت و سلامت سگ خود توجه بیشتری داشته باشید.

علاوه بر این جالب است بدانید انتخاب نوع غذای سگ در بروز بیماری ها تاثیر زیادی دارد. همچنین جهت جلوگیری از ابتلای به بیماری سگ خود، در اسرع وقت باید به دامپزشک متخصص مراجعه کنید.

نتیجه گیری

امروزه با توجه به افزایش حضور سگ ها در زندگی افراد، آشنایی با بیماری های آن ها بسیار مهم است. به همین خاطر ما در این متن به معرفی و بررسی بیماری واگیر دار سگ پرداختیم. همچنین انواع بیماری غیر واگیر دار سگ و بیماری های رایج این حیوان دوست داشتنی را شناختید.

علاوه بر این گفته شد برای پیشگیری از انتقال این بیماری ها باید به غذا و بهداشت سگ توجه کنید. در نهایت نیز باید بدانید در صورت بروز هر گونه علائم بیماری در سگ، باید به دامپزشک مراجعه کنید. زیرا تشخیص بسیاری از بیماری های این دسته از حیوانات برای شما آسان نخواهد بود.