08 دی 1400

کسانی که گربه های خانگی را دارند، باید بدانند چه زمانی گربه اضطراب و استرس دارد و باید آرام کردن گربه خود را بلد باشند تا در مواقع مورد نیاز از این ترفندها استفاده کنند. نگرانی و اضطراب گربه برای سلامتی این حیوان مهربان، بسیار مضر است، پس بهتر است که به او در این مواقع کمک کنید.

ما در این مقاله قصد داریم اطلاعاتی در اختیار شما قرار دهیم تا در مواقعی که گربه شما دچار استرس و اضطراب می شود بتوانید از این ترفندها و نکات استفاده کنید و گربه خود را آرام کنید.

امیدواریم که تا انتهای این مقاله ما را همراهی فرمایید.

چگونه متوجه شویم که یک گربه وحشت زده شده است؟

اگر گربه شما دچار ترس شده باشد، ممکن است که شما نیز کمی دچار ترس شده باشید. گربه ها معروف هستند در زمانی که دچار ترس می شوند، پنجول می اندازند و سپس خواسته خود را نشان می دهند. در این زمان شما باید نوع آرام کردن گربه خود را بلد باشید تا بتوانید به بهترین شکل این کار را انجام دهید.

گربه ها هنگامی که به ترس دچار می شوند رفتارهای گویا و ثابتی را از خود نشان می دهند و شما می توانید با دیدن این رفتارها متوجه ترس گربه شوید.

دکتر الیزابت کولران، دامپزشک و عضو هیئت مدیره انجمن پزشکان حیوانات اهلی می گوید: «پاسخ به ترس گربه ها بسته به میزان استرس در این حیوان متفاوت خواهد بود. حیوان هراسناک در صورت امکان خود را از موقعیت تهدید کننده دور می کند. اگر اینگونه نباشد، او ممکن است بیشتر برانگیخته و عصبانی شود.»

آیا برای گربه خود قلاده تهیه کرده اید ؟ و اینکه ویژگی های یک قلاده گربه خوب چیست ؟

معلوم کنید که آیا گربه شما ترسیده است یا خیر؟

حدس زدن و فهمیدن احساسات گربه ها کار بسیار دشواری است. هر کدام از گربه ها دارای رفتارها و وِیژگی های منتسب به خودشان می باشند اما تمام گربه ها در مواجه با استرس رفتارهای یکسانی را از خود نشان می دهند و سوال مهم این است که چگونه گربه خود را آرام کنیم. آرام کردن گربه بسیار حساس و دارای نکاتی است که شما باید به آن توجه ویژه ای داشته باشید.

دکتر الیزابت کالرون می گوید “گربه ها با توجه به گزینه های که دارند در مواجه با استرس، ترس را به شکل های متفاوتی بروز میدهند.” دکتر کادرون یکی از اعضای هیئت‌ مدیره انجمن متخصصان گربه سانان آمریکا و یک دامپزشک است. او همچنین افزود ” گربه وحشت‌زده در صورتی که امکانش را داشته باشد از چیزی که او را تهدید می کند فرار می کند ولی اگر امکان فرار وجود نداشته باشد ممکن است احساسات گربه برانگیخته تر شود.”

به ژست های زیر توجه ویژه ای داشته باشید

مردمک چشم گشاد شده، سبیل های تقریباً افقی شده، اخم های درهم‌کشیده شده و نگاهی خیره. پاهای گربه وحشت‌زده در حالتی قرار می گیرند که یا بتواند از خودش دفاع کند و یا بتواند فرار کند.

احترام گذاشتن به حریم گربه خود

بغل کردن و بلند کردن گربه وحشت زده و مضطرب ممکن است که حال خوبی را برای شما به همراه داشته باشد، اما باید تا حد ممکن از انجام این کار جلوگیری کنید.

نیکول لاروس سکیهان مربی رسمی حیوانات و مشاور رفتار حیوانات و صاحب سازوکار آموزش حیوانات به اسم فیلی آنلیشد، می گوید: مجبور کردن گربه به نشان دادن برخورد به شما در زمانی دچار استرس شده است، هیچ وقت فکر مناسبی نبوده است. بهترین کاری که در این زمان ها می توانید انجام دهید، فضا دادن به گربه خود می باشد. در این مواقع قدرت فضا دادن را دست کم نگیرید.

در خرید لباس گربه دقت کنید!! آیا نکات لازم برای لباس گربه میدانید چیست ؟

مجبور کردن گربه تان به برخورد با دیگر گربه ها

مجبور کردن گربه به برخورد با دیگران نیز ممکن است باعث ترس گربه شود.

اگر می خواهید یک گربه جدید را به خانه خود اضافه کنید، قطعا نباید توقع داشته باشید که که در سریع ترین زمان ممکن با یکدیگر دوست شوند.

در عوض برای رخ دادن دوستی و آرام کردن گربه، می توانید فضای بیشتری به گربه های خود دهید.

کادرون می گوید: گربه ها حیوانات بسیار قلمرو طلبی هستند. گربه ای که به تازگی وارد خانه شده است و به نوعی به قلمروی گربه دیگر تجاوز کرده است، باید در ابتدا دو مکان مختلف برای نگهداری آنها تعیین شود.

البته گربه ها بعد از گذشت مدتی منابع غذایی و هر چیز دیگری را با یکدیگر تقسیم می کنند.

مدت زمانی که گربه تان در حال بهبودی است صبر داشته باشید

زمان مشخصی برای خوب شدن کامل گربه شما وجود ندارد و مشخص نیست چه مدتی طول می کشد تا گربه دوباره احساس امنیت برای ارتباط بعد از یک حادثه استرس زا داشته باشد.

این استرس و اضطراب ممکن است که به دلیل فریاد کشیدن یک انسان یا اتفاق افتادن یک حادثه و … باشد.

شما باید بتوانید مدت زیادی را برای آرام کردن گربه خود بگذرانید تا گربه دوباره حس امنیت خود را به دست آورد.